דיקור מי שפיר

דיקור מי שפיר היא בדיקה פולשנית המבוצעת בשליש השני של ההיריון, לרוב בין השבועות 17-20 אך לא יאוחר מ 22+6 שבועות. במקרים מסוימים נידחה הדיקור לשליש השלישי  לשבועות 31-32.

דיקור מי שפיר מבוצע לרוב כאשר הסיכון לתסמונת דאון מבדיקות הסקר הכוללות את השקיפות עורפית, סקר ביוכימי שלישי1 ו/או שני מוגבר, כאשר יש ממצאים חריגים /מומים בסקירת המערכות המוקדמת, גיל ההרה מעל 35 או רצון ההרה גם אם ללא אינדיקציה רפואית אחרת.     
הבדיקה המבוצעת היום קרויה הצ'יפ גנטי לאיתור חסרים או תוספות מזעריים בחומר הגנטי שלא ניתן לגלותן בבדיקת הכרומוזומים הרגילה של מי השפיר. הסיכוי למצוא ממצא לא תקין בצ'יפ הגנטי כאשר סקירה מוקדמת תקינה ללא ממצאים חריגים היא 1:150  וכאשר יש מום המתגלה בסקירת המערכות, הסיכון עולה משמעותית.                   

בדיקת דיקור מי שפיר:       
דוגמים ממי השפיר לצורך אבחון מומים כרומוזומליים (ביניהם תסמונת דאון) ומחלות תורשתיות. 
דיקור מי השפיר מתבצעת תמיד במסגרת בית חולים(פרופ'  ברדין  מבצע את  דיקור מי שפיר בבית החולים אסותא שבתל אביב).   
הדיקור  מבוצע לאחר מספר הכנות שעיקרן:  
רחצה סטרילית של הבטן                     
כיסוי הבטן במפיות סטריליות               
דיקור מי השפיר מבוצע  בעזרת מחט דקה תחת הדמיית אולטרה סאונד רציפה . נשאבים כ 20-30 סמ"ק מי שפיר-  נוזל מי השפיר הוא לרוב צלול בגוון צהבהב- זהו למעשה השתן של העובר. נפח מי השפיר חוזר מהר מאוד לכמות הרגילה. בתום הדיקור, מקבלת הנבדקת מספר הנחיות להתנהלות בימים שלאחר הבדיקה.               
נוזל  מי השפיר נשלח למעבדה הגנטית, התשובה מתקבלת לרוב בטווח של 3 שבועות   הסיכון בדיקור מי שפיר הוא זיהום והפלה בשכיחות של 1:800-1:1000 דיקורים.     
פרופ'  ברדין עתיר ניסיון בביצוע דיקור מי שפיר